Rezervasyon
+90 242 524 56 60

Covid 19

Koronavirüs (COVID-19) Enfeksiyonu Nedir?

Koronavirus ailesinin doğal konakçıları evcil ve yabani hayvanlardır (yarasa, domuz, kemirgenler, kanatlılar, vb.) ancak insanlarda da enfeksiyona yol açabilmektedir. Klasik olarak koronavirüsler, üst ve alt solunum yolunda enfeksiyonlara yol açmaktadır. COVID-19 enfeksiyonu, dünya genelinde yüksek bulaşma oranları ve tedavilere rağmen üzücü sayıda ölüm oranlarına yol açmaktadır ve salgın devam etmektedir.

Koronavirüs (COVID-19) Enfeksiyonu Belirti ve Bulguları Nelerdir?

COVID-19 ile virüsünün bulaştığı kişilerin büyük kısmında (%60-80) hiç belirti olmaz veya çok hafif bulgular ortaya çıkar. Diğer kişilerde ise hastalarda farklı şiddetlerde belirti ve bulgular gelişmektedir.

Başlıca belirti ve bulgular:

Ateş yüksekliği

Nefes darlığı

Balgam çıkarma

Baş ağrısı

Öksürük

Kas ağrısı

Ani başlayan koku ve tat alma bozukluğu

Dengesizlik

Halsizlik

Boğaz ağrısı

Bulantı-kusma

İshal

Koronavirüs (COVID-19) Enfeksiyonu Nasıl Bulaşmaktadır?

COVID-19 virüsünü alan kişilerin büyük kısmında (%60-80) hiç şikayet (yakınma) olmaz veya çok hafif şikayetler ortaya çıkar. Bu nedenle, bu kişiler çevrelerine hastalığı daha kolay yayabilirler. Bu kişiler "gizli bulaştırıcı" olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle, tesis içi ve dışı bazı ilişkilerinizde bazı sınırlılıklar olması gerekmektedir. COVID-19'un temel bulaşma yolları: "damlacık" ve "fomite" (ellerle yüze, ağız, burun, göz, vb. taşıma) olarak bilinmektedir. Ancak, son dönemde yapılan incelemelerde "aerosol" ve "mikrodamlacık" olarak adlandırılan, havayolu ile daha kolay bulaşma yollarının da rol oynadığı saptanmıştır. Bu nedenle, özellikle iyi havalanmayan ve kapalı ortamlarda virüsün yayılma riski önemli oranda artış gösterebilmektedir. Ayrıca, insanların toplu bulunduğu alanlar bulaşma açısından risk oluşturur. Hastaneler de hastalığın bulaşması için risk oluşturan en önemli yerlerden biridir. Salgının şiddetli olarak seyrettiği dönemlerde aciliyet oluşturmayan veya önemli olmayan sağlık sorunları için hastanelere başvurulması önerilmez.

Koronavirüs (COVID-19) Enfeksiyonunda Risk Grupları Kimlerdir?

Koronavirüsü her yaş grubundan insana bulaşabilse de bazı hastalarda ağır enfeksiyon yaratma olasılığı daha yüksektir. En önemli risk grupları:

Kronik hastalıkları olanlar: Obezite (Şişmanlık), Kronik akciğer hastalığı (Astım, Bronşit, vb.), Kalp ve damar hastalığı (Hipertansiyon, Kalp yetmezliği, Koroner arter hastaları, vb.), Diyabet (Şeker hastalığı), Kanser

Sigara içenler

İleri (>60 yaş üstü) yaştakiler

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar

Sağlık çalışanları